Žanetky
Máme na chatě udírnu. Původnímu majiteli nefungovala - byla v podstatě k ničemu. Podařilo se mi ji předělat a uvést do chodu. Začali jsme udit a s tím souvisely, pochopitelně i výzkumné práce. Z toho vzešla, mimo jiné, malá sbírka receptů pro tuto udírnu.
A tak jsme jednou zauvažovali, že je pro nás nesnadné shánět střívka na klobásy. Tak proč nezkusit, zda by to nešlo i bez nich. Jako když G. Marconi měl potíže s přenášením zpráv po drátě a J. da Cimrman mu poradil, aby to zkusil bez drátů.
A tak vznikly "klobásy bez střívek", které jsem na počest své ženičky nazval Žanetky.
Předem upozorňuji, že nejde o "buřty bez kůže", ale v podstatě o novou uzeninu (i když netvrdím, že jinde to vyrábějí už léta naveliko). Ale ukázalo se, že je to dobré a ve většině případů se s tím dá nakládat jako s klobásami. Navíc to otevírá cestu k novým receptům a následně i k novým kulinářským zážitům.
Pokud by zde byl zájem, rád tu recept zveřejním (s ohledem na použití v konkrétní, tj. naší udírně). Moje zkušenosti totiž ukazují to, co všichni udiči nepochybně vědí, že co udírna, to unikát a člověk ji musí znát, aby do ní své postupy náležitě "napasovával".
Nicméně věřím, že zdejší šikovní kamarádi a kamarádky věc posoudí, třeba vyzkouší a novou disciplínu uzenin třeba i obohatí...
Komentáře
Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel
Přihlásit se / registrovatNedělal jsem do toho prát, vzal jsem maso tak, jak bylo koupené. Myslím, že kdyby se z části masa udělal klasický prát a vmíchal se do toho mletého masa, tak jako o klasických klobás, nebo buřtů, tak by z toho byla opravdu klasická klobása, ale bez střívka.
Žanetky, speciální klobásy bez střívek
Mleté vepřové 1 kg (koupeno v obchodě)
Sladká paprika 3 g
Pálivá paprika 1 g
Muškátový oříšek mletý 1 g
Kmín mletý 1 g
Dusičňanová sůl 15 g (možno podle chuti méně)
Studená voda 150 ml
Suroviny smíchat, promíchat a nechat 24 hod v lednici. Pak přidat ledovou vodu (šupinky ledu vítány) a vypracovat, aby bylo lepivé. Nechat 24 hod v klidu. Mokrýma rukama vypracovat 6 protáhlých válečků a rozložit je na rošt s příčkami tak 10– 15 mm od sebe, který bude zavěšen do udírny.
Udírnu vyhřát na 30 – 40 stC (asi 30 minut vyhřívat)
Sušení nad plameny 30 – 40 stC 0,5 hod
Uzeni 40 – 60 stC 0,5 hod
70 – 80 stC 2 hod (může krátkodobě/cca 1 min vyběhnout až na 120 stC
Máčet polínka
Zauzování 80 – 90 stC 0,5 hod, máčet polínka, nechat vyklesat na 40 stC a vyndat
Po částečném vychladnutí opatrně „sloupnout“ s roštu. Dobré teplé i studené. Možno jíst jak je, podávat s cibulí a octem jako vuřty, obalovat v těstíčku a smažit atd.
Povrch je středně hnědý, povrchem i vnitřní strukturou připomínající klobásy, na řezu růžové. Hmotnost jedné šišky je tak 150 – 200 g
Opravdu by mne zajímal názor těch, kdo by to zkusili a ochutnali.
Do nasolených ryb, jiker a jiných lahůdek se proto klidně dává normální sůl.
Jinak s mojí ženičkou Janinkou jsme udili i drůbež, hovězí maso, sýry a nejraději udíme ryby (jsou nejrychleji hotové i snědené).
Abychom u masa ušetřili čas, tak ty kusy do láku nemáčíme, ale lák do nich nastříkáme injekční stříkačkou. Pak mohou "zrát" kratší dobu.
Jinak, ať se kamarádovi daří. Hrozně bych si vážil jeho názoru. A pozdravuj jej ode mne.
.