Háčkování
Bylo to dávno, tak ve čtvrté či páté třídě nám naše paní učitelka řekla, ať si na příští hodinu ručních prací od maminek vypůjčíme „háček“, že se naučíme něco nového. Maminka se sice trochu podivila, byli jsme čistě chlapecká třída, ale háček mi do školy půjčila. Hodina ručních prací začala netradičně. Paní učitelka prohlásila, že nevadí, že jsme kluci, že se dnes naučíme přišít si knoflík, stejně prý furt chodíme odrbaní jako košťata, tak ať si umíme aspoň něco spravit. Z tašky vytáhla několik z tvrdého papíru vystřižených koleček, o něco menších než lázeňské oplatky. Kolem středu každého z nich byly čtyři asi centimetr velké díry. Pochopili jsme, že jde o mimořádně velké „knoflíky“, které byly tak velké asi proto, aby je dobře viděli žáci i ze zadních lavic. Paní učitelka nejprve předvedla ukázku a pak už jsme „šili“ my. Přišívali jsme papundeklové knoflíky motouzem za pomoci jehly na opravy pytlů k hadru na tabuli. To by ještě šlo. Pak došlo na háčky. Na konci hodiny jsem měl po nesmírném šťourání upletené asi patnáct centimetrů dlouhé cosi, co bylo o málo tlustší, než nit ze které jsme to pletli. Měli jsme naši paní učitelku rádi a rádi na ni vzpomínáme, ale myslím, že tenkrát šlápla vedle. Od té doby mě nikdy nepopadla touha podobný výkon opakovat. Zanedlouho potom pak přišel „vítězný únor“ a s ním budovatelské nadšení a mnoho novátorských objevů. Nezůstalo ušetřeno ani tradiční zastaralé a zdlouhavé přišívání knoflíků. Proč? Asi tak jako se dnes nosí rifle, nosily se tenkrát modráky, a to i na vedoucích funkcích. Jejich nositel se tím hlásil k dělnické třídě. Jenže knoflíky byly k pracovním oděvům přišívány ve fabrice nějakým nedokonalým strojovým způsobem, po jisté době visela od knoflíku nit, a když jste se jí chtěli zbavit a odtrhnout ji, začala nit přeskakovat z jedné dírky knoflíku do druhé a za chvilku nebyla na modrákách ani nit, ani knoflík. Na jednoduché řešení přišli skladníci, kteří nahradili chybějící knoflík asi osmdesátkou hřebíkem. Spoj sice vypadal jako špatně zašpejlovaná jitrnice, ale sloužil spolehlivě. Bohužel, k vyšším kruhům do kanceláří toto řešení příliš neproniklo. Kde by vzal „inkoust“ hřebíky? Kancelářské sponky se k tomuto účelu nehodily. Taková byla doba.
Komentáře
Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel
Přihlásit se / registrovatProč děkuji, protože později, v osmé třídě, když mne začala bavit elektrotechnika, se hodilo držet v levé ruce pinzetu s diodou a cínovat ji s pistolovou páječkou v pravé ruce. A zvládat to i s miniaturními odpory. A stalo se to mým povoláním. Ne to háčkování, ale vyznat se v miniaturách a zvládat to.
Takže díky, díky paní učitelko za ruční práce. I dnes mi přišít knoflík nedělá potíže.
Jinak reakce pro Jardu. Za dřívějších dobách bylo zapotřebí se vyznat v co nejširším oboru. Pro mne to bylo modlou, když se tam někde hýbaly elektrony. Ať to bylo přes tu diodu, nebo integrovaný obvod, nebo vysokonapěťový vypínač. Dnes to vidím, ... vyškolený na všechno, ale už mi ujel vlak. Spoustu vědomostí jsem nikdy nevyužil, protože mne vítr zavál tam, kde jsem byl prakticky sám, kdo do toho viděl. (na vesnici) Až krajské město trochu pomohlo. Pak zase změna režimu a pád. Velké ambice, ale lidé zvyklí nepřemýšlet, nezabrali. Dnes jim vyhovuje nejlépe být pokladní v Kauflandu. Běžící pás, skener, kreditka a ani nashledanou neuslyším. Živý robot. To není můj cíl.
I dnes se špatně hledají partneři se stejným rozhledem. Kromě toho je také problém, kdo to zaplatí, když už to může být zajímavé. Tak si dnes vlastně hraji, jako kluk, vymýšlím pro sebe a hlavně do šuplíku. Funguje to dobře ve světě, třeba v Singapuru. Tam ale mají jiné myšlení (a ne politiku).
Dnes si už s diodami nikdo nehraje, krystalka už snad ani nebude hrát, protože se vytratily vysílače pro ni. V kurzu jsou procesory a počítače. Tam už páječku nepotřebuji, ale zkušenosti z vyšívání a háčkování se pořád hodí. Logika a programování. Kam ano a kam ne, kdy ano a tak dále.
Tak to střídám. Internet, počítače, kamera, fotky, video, zvuk, střih, hudba a hlavně Linux. Ten neleze do peněz, jako Windows. A také nějaký spřátelený web, jak tento. Aby alespoň někdo si můj příspěvek přečetl. A jsem vděčný.
Taková to je dnes doba.
Jinak ty "diody" jsou stále v kurzu. Jak bys chtěl řešit zařízení, které potřebuješ vyrobit třeba jen v jediném exempláři? Přece nebudeš navrhovat zákaznický IO. Tady stále vládne klasika.
Máš řadu dobrých koníčků. Taky jich nemám málo, člověk něco dělat musí, hlavně když z toho má nakonec někdo radost.
Fotky z vesničky a z muzea by určitě uvítalo víc lidí, jestli máš možnost tak dodej.