Úvod > Kluby > Zahrádka a zvířátka > Září na zahrádce

Září na zahrádce

(autor: Růžena, dne: 24.8.2013 05:55)
Prázdniny pomalu končí a to je také doba kdy s příchodem září musíme myslet na trvalky v zahrádce.

Tento měsíc je nejvhodnější  na přesazování a množení trvalek a sázení cibulek tulipánů,založení nového záhonu sazenicemi jahod .Začátkem září na záhon vysévám kopr  stačí vyrůst než přijdou první mrazy je krásně zelený a voňavý. Dokvétající muškáty  v truhlících ,je čas je  sestříhat a přenést domů do chladna na přezimování .Dozrává dýně ,červená řepa,sklízí se petržel ,celer a mrkev.Kadeřavou petržel  nechávám na  záhoně  i v zimě se její nať dá použít .   Koncem září  si do truhlíku  odkopnu kousek pažitky, kadeřavé petrželky, a seříznuté vršky celeru ,k nim naseju trochu majoránky tak mám v zimě po ruce k vaření  něco zeleného a voňavého . Nať s petržele ,celeru, a libečku si usuším .

 

 


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1akimoro - 27. 8. 2013 13:22
Pilná jako včelička
Růženko
zase pilná jako včelička, já už nať nesuším, nakrájím jí a dám do mrazáku.Mrazák je dobrý vynález pro takové lenochy jako jsem já. Všechno co se dá šup s tím do mrazáku.
2Tereza - 29. 8. 2013 12:23
Také
nať vkládám do mrazáku.Myslím,že je to rychlejší než sušení,asi jsem už zlenivěla.Dnes svítí sluníčko,tak jdu pracovat na zahrádku.Je tam potřeba pracovité ruce.I tráva před barákem dělá ostudu,tak na ní dnes dojde.
3Růžena - 29. 8. 2013 12:38
do mrazáku
Nechám přejít varem nakrájenou mrkev ,kedlubnu,kousek celeru ,petržele,květák když jsou houby tak také,nechám vychladnout a dám do sáčku spolu s nakrájenou pažitkou,přidám nať petrželky,cerelovou nať a nať libečku.Pak v zimě mám bezva základ na bramboračku. Sušenou nať z libečku používám v zimě když se vaří brambory ve slupce tak stačí trocha a brambory jsou krásně voňavé.
4Tereza - 29. 8. 2013 20:12
3: Já
mrazím všechno syrové.Mám v krabičkách i houby na guláš,na smaženici,do bramboračky i na řízky.Dělám to celá léta,návštěva si vždy pochutná.To samé dělám i se zeleninou a natí.Také mrazím cuketu.Každá to děláme jak jsme zvyklý.
5bohca3 - 4. 9. 2013 08:50
Zelenina - na zimu
Já to rozdělila tak trochu na půl.Bylinky mám všechny nasušené, i libeček s petrželí.A petržel s porkem/šnitlíkem/ do mrazáku.A bylinek mám 8 pytlíků, které mě manžel našil ,když v létě pršelo, proto je jich tak málo, ale jsou plné .Nejvíc mám kopřiv a listí z malin.A Proti kašli ana průdušky Izop, tak ten ještě 1x ostříhám mám plný pytlík,ale zásoba musí být.
6Tereza - 4. 9. 2013 12:26
5:Bohunko,
já jsem měla izop na zahrádce a vyhodila jsem ho,protože jsem nevěděla na co se dá použít.Vypěstuji ho znovu.
7bohca3 - 9. 9. 2013 14:14
6: Pro Terezu
Tak to byla velká škoda, jestli máš někdo trochu,tak ho přihnojted na podzim aby se na jaře rozrostl.Mám tři keře a dělíme se o sklizen sdcerou. Vynikajíci čaj- chutově a hlavně léčivě -průdušky , a kašle denně vypiju litr čaje- Izop s jitrocelem, sušené.Od jara mě trápil kašel s nějakého virusu, pán doktor psal prášky tak jsem je snědla anic ,a to už jsem sušila první dávku a vida pomalu se to ztrácelo. A to byl kašel protivný -suchý. Takže vidíš babská rada dobrá.
8Hanka - 9. 9. 2013 21:16
1: Mrazit
je supr věc.Ale jen pro ty,kteří mají velký mražák.Taky se snažím zamražovat,ale pak tam nemám místo třeba pro kus masa!!
9Jarka - 25. 9. 2013 09:13
Mrazák
s tím mám taky teď problém.Velká lednice s mrazákem se mi rozbila a co mám novou,jsou tam 3 šuplíky,ale menší.Takže bylinky jsem taky začala sušit,ale petrželku,libeček ještě mrazím.Také jsem dělávala zeleninové směsi do salámových sáčků.Teď už mám zase jeden šuplík hub,kdybych potřebovala dát do mrazáku maso tak se už nevejde.
10Zoja - 25. 9. 2013 13:08
Mrazák
Jsem také zastánce mrazáku. My tady do něj dáváme i chleba, na nákup jezdíme jen cca za tři týdny. Máme to 18km. Samozřejmě se mi tam po létě nic nevejde i když jsem vybírala lednici tak, aby měla větší mrazák než chladničku. Teď jsme ještě přivezli malý z Prahy, místo na něj je ale už jen na půdě. Doufám, že tam bude fungovat i když nás soused straší, že v zimě mrazit nebude. Uvidíme.Všechno ovoce, houby a zeleninu hodlám přemístit tam. Vždy se pro ně trochu proběhnu. Na půdu se musí venkem, je tam přístup jen přes kůlnu.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2023